Kokią naudą suteikia žuvų taukai?

Žuvų taukai – tai yra maisto papildas, kuris yra tinkamas tiek vaikams, tiek suaugusiems, tiek ir senyvo amžiaus žmonėms. Ko gero, žuvų taukai yra vienintelis maisto papildas, kurį galima duoti net ir patiems mažiausiems vaikams. Dažniausiai tai būna netgi vienintelis jiems tinkamas maisto papildas, kadangi iki 3-4 metų vitaminų vaikai paprastai jokių kitų negeria. Žuvų taukai suteikia didelę naudą kiekvienų mūsų sveikatai, todėl kviečiame su tuo susipažinti šiek tiek plačiau.

Žuvų taukai (angl. cod-liver oil) tiesiogiai verstųsi, kaip menkių kepenų aliejus. Taip yra neveltui, nes kaip ir skelbia angliškas pavadinimas – tai yra eterinis aliejus, kuris yra išgaunamas iš Atlanto menkių kepenų. Paprastai aliejus yra suvokiamas, kaip maisto papildas. Tai yra žuvų-taukaivienas geriausių omega-3 riebalų rūgščių šaltinių (EPA ir DHA). Taip pat žuvų taukuose yra palyginti didelis kiekis vitamino A ir vitamino D. tiksli maistinių medžiagų koncentracija priklauso nuo menkių šeimos rūšies.

Medicinoje menkių kepenų aliejus yra naudojamas jau ištisus šimtmečius. Pirmasis panaudojimas, kaip teigia senieji šaltiniai, buvo 1789 metais. Mančesterio ligoninėje taip buvo gydomas reumatas. Vėliau, apie 1824 metus, buvo nustatyta, kad žuvų taukai gali kuo puikiausiai gydyti ir rachitą. Iki 1930 metų žuvų taukų terapinės savybės buvo gerai žinomos ir netgi buvo dažnai skiriamos profilaktiškai vaikams nuo mažens. Taip buvo siekiama išvengti rachito ir kitų problemų, kurias gali lemti vitamino D trūkumas.

Žuvų taukus galima gerti skystu pavidalu, arba kapsulėse. Neskaitant to, jog šis maisto papildas yra puikus maistinių medžiagų šaltinis, tyrimai atskleidė, jog jie gali turėti ir keletą labai svarbių gydomųjų savybių. Teigiama, kad žuvų taukai padeda sumažinti sąnarių sustingimą, kuris yra susijęs su artritu. Yra nustatyta, kad tie, kas 3 mėnesius iš eilės kasdien gėrė po 1 mg žuvų taukų – pajautė, kad ryškiai sumažėjo jų sąnarių skausmai. Taip pat yra padaromas labai teigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sveikatai. Geriant žuvų taukus geriau ir greičiau gyja dantys. Nagai, plaukai ir oda labai atsigauna. Žuvų taukai padeda ir kenčiantiems nuo osteoartrito.

Jei kasdien gausite reikiamą žuvies taukų dozuotę – padidės šansai išvengti širdies ir kraujagyslių ligų. Juk nuo šių ligų ir Lietuvoje ir visame pasaulyje kasmet miršta daugiausiai žmonių. Apskritai naudojant žuvų taukus, kad ir skystame pavidale – Jums greičiau gis žaizdos. Netgi galite jas pabandyti tepti su tais taukais. Lyginant su kitais fiziologiniais tirpalais, žuvų taukai labai paspartina kraujagyslių veiklą, taigi ir žaizdelių gijimą.

Žuvų taukų dėka mūsų organizmuose yra palaikomas tinkamas kiekis vitamino D. Viename neurochirurgijos ir neurologijos žurnale buvo paskelbti tyrimo rezultatai, jog, jei žmogui netruks vitamino D – jo smegenys geriau funkcionuos, ilgiau išliks jaunos ir tuo pačiu skatins asmenį daugiau bendrauti.

Žuvų taukai, kaip ir visi kiti maisto papildai gali sukelti kai kuriuos šalutinius požymius. Būtent todėl juos reikia vartoti tiksliai taip, kaip yra nurodyta pakuotėje, arba, kaip Jums patarė gydytojas, ar vaistininkas. Perdozavus žuvų taukų, organizme gali atsirasti gyvsidabrio, polichlorintų bifenilų, dioksinų ir kitų teršalų. Žinoma, tam reikėtų labai jau stipriai padauginti žuvų taukų – ko, kaip mes tikimės, tikrai niekas nedaro. Dėl šios priežasties, mes Jums norime rekomenduoti, jog visados konsultuotumėtės su savo vaistininku, o geriausia būtų, jei prieš vartodami bet kokius maisto papildus tiesiog atliktumėte visus reikiamus sveikatos tyrimus.