Kada reikia endodontinio gydymo

Kas yra Endodontija?

Endodontija tai odontologijos sritis, kuri specializuojasi danties šaknies kanalų gydyme. Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje, ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos.

Kada rekomenduojama atlikti endodontinį gydymą?

Endodontinis gydymas yra būtinas, kai šaknies kanale esančią pulpą (pulpa – danties sudėtinė dalis, mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje) paveikia uždegimas ar infekcija. Uždegimas ar infekcija atsiranda dėl įvairių priežasčių: negydant dantų ėduonies, atsiradusių įtrūkimų dantų paviršiuose. Įvykusi danties trauma gali pakenkti danties pulpą net jei išoriškai dantis atrodo sveikas be įtrūkimų. Jeigu danties pulpa buvo pažeista ir yra negydoma, gali atsirasti danties skausmas ir paskatinti abceso (pūlinio) atsiradimą.

Kas parodo, kad reikia endodontinio gydymo?

Dažniausiai pasitaikantys atvejai, kada reikia atlikti endodontinį gydymą yra, kai pacientai skundžiasi:

  • užsitęsusiu danties jautrumu nuo šalto ir karšto dirgiklio;
  • danties jautrumu liečiant (spaudžiant) ir kramtant;
  • ant dantenų atsiradusia fistule (fistulė – tai dėl patologinio proceso(infekcijos) susidaręs kanalas (latakėlis), jungiantis infekcijos židinį su išore. );
  • patinimu;
  • patamsėjusia danties spalva;

* Kartais gali nebūti jokių simptomų (tokiais atvejais, kai uždegimas yra lėtinis).

Ar galima endodontinio gydymo pagalba išsaugoti nuosavą dantį?

Endodontinis gydymas, jo sėkmė ir prognozė priklauso nuo daug faktorių. Pirmiausiai yra įvertinamas danties pažeidimas (apžiūros metu ir atlikus danties rentgeno nuotrauką). Po danties įvertinimo, esant endodontinio gydymo indikacijom  yra atliekamas gydymas. Endodontinio gydymo metu iš danties yra pašalinama uždegimo pažeista  pulpa, išvalomi ir suformuojami danties kanalai. Paruošti danties kanalai hermetiškai užpildomi su plombine medžiaga.  Endodontiškai gydytas dantis po kanalų plombavimo yra protezuojamas vainikėliu ar kita pasirinkta restauracija, tam kad apsaugotų ir pilnai  atstatytų danties kramtymo funkciją. Hermetiškai (nepralaidžiai) užplombuoti kanalai su sandaria restauracija išsaugo nuosavą dantį.

Gydymo procedūra

Išskiriami keli endodontinio gydymo etapai:

Danties kanalų gydymas pradedamas nuo danties būklės ir atliktos rentgeno nuotraukos įvertinimo. Esant poreikiui atliekama vietinė nejautra (dantis yra nuskausminamas), gydomą dantį izoliuojame nuo seilių „koferdamo“ sistema (speciali dantų apsaugos sistema ) tam, kad procedūros metu išlaikytume dantį švarų ir į jį nepatektu seilės.

Pašalinamos senos restauracijos (plombos), išvalomi pažeisti danties audiniai, suformuojama endodontinė ertmė. Infekuota pulpa su specialiais instrumentais pašalinama iš pulpos kameros ir danties šaknų kanalų.

Išvalius ir paruošus danties šaknies kanalus plombavimui, kanalai užpildomi su specialia plombine medžiaga, vadinama gutaperča. Dantis po kanalų plombavimo dažniausiai atstatomas su laikina plomba.

Pacientui atlikus endodontinį gydymą ir atstačius danties vainiką pasirinkta restauracija, yra išsaugomas natūralus dantis, kuris atlieka  kramtymo funkciją. Endodontiškai gydytus dantis rekomenduojama protezuoti, todėl kad šios restauracijos ne tik atkuria kramtymo funkciją, bet ir užtikrina tvirtumą.

Kiek gali trukti endodontinis gydymas?

Endodontinis gydymas yra atliekamas per vieną ar kelis vizitus, tai priklauso nuo situacijos sudėtingumo ir ligos.

Patarimai prieš endododntinį gydymą

Tai dar ne viso danties gydymo pabaiga. Laikinas vainiko užpildas po endodontinio gydymo būna hermetiškas iki 2 savaičių. Per šį laiką jis turi būti pakeistas nuolatine restauracija (plombine medžiaga, stiklo pluošto ar metaliniu kaiščiu pagal indikacijas, kurias nurodo protezuojantis gydytojas odontologas). Kokybiška nuolatinė danties restauracija padidina endodontinio pergydymo sėkmę.

Būtinas danties klinikinis bei radiologinis sekimas po 6, 12 mėn. ir 1 kartą metuose 4 metus. Vertinama danties simptomatika, matuojamos dantenų kišenės, rentgeno nuotraukoje vertinamas kaulinio audinio destrukcijos apie šaknų viršūnes dydis. Todėl net ir nejausdami jokių simptomų šiais išvardintais periodais turite atvykti pas gydytoją endodontologą apžiūrai ir atlikti rentgeno nuotrauką, kad pirmieji atsinaujinusios danties ligos požymiai būtų pastebėti ir gydomi kuo anksčiau.

Jeigu atlikus konservatyvų endodontinį pergydymą, nestebimas kaulo destrukcijos gijimas šaknies viršūnės srityje (2-4 metų laikotarpiu), tuomet rekomenduojama taikyti chirurginį gydymo metodą.

Endodontiniam gydymui ar pergydymui garantija nesuteikiama. Kiekvienu konkrečiu atveju gydytojas endodontologas, įvertinęs situaciją, suteiks informaciją ir paaiškins Jūsų danties endodontinio gydymo ar pergydymo sėkmės tikimybę. Galutinis gydymo metodo pasirinkimas priklauso ir nuo paciento lūkesčių.