Žvynelinė

žvynelinėŽvynelinė tai yra pakankamai dažna  neužkrečiama odos liga, kurią kankina uždegimas. Ši liga yra chroniška aštrų ligos periodą keičia  ramesnis ligos periodas arba šios ligos simptomai gali visiškai išnykti ir gali būti derinami net keli faktoriai. Šia liga serga pakankamai daug žmonių ir šiek tiek dažniau šia liga serga moterys, nei vyrai. Šios ligos yra neįmanoma visiškai išgydyti, tačiau įmanoma šiek tiek palengvinti šios ligos simptomus ir pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę. Žvynelinės simptomai priklauso nuo jo rūšies.

Jei jūs sergate plokšteline žvyneline. Tokiu atveju ją lydi specialūs uždegiminiai dariniai, tai yra ryškiai matomi paraudimai, kurie  pleiskanoja. Dažniausiai šie paraudimai atsiranda ant kelių, alkūnių, galvoje ten kur yra plaukų. Šie bėrimai gali būti skausmingi, dažnai nutinka, kad oda esanti sąnarių vietose pažeidžiama ir sutrukinėja.  Taip pat yra lašelinės žvynelinės rūšis, šiuo atveju ant odos susidaro maži  rausvos spalvos mazgeliai. Įprastai jų dydis būna nuo 1-10 mm. Paprastai šis bėrimas atsiranda ant pečių ir klubų, tačiau taip pat bėrimai gali būti paplitę po visą kūną. Dažniausiai serga žmonės iki 30 metų. Taip yra galvos žvynelinės rūšis, kai paraudimai atsiranda galvos srityje, kur yra plaukai, oda pleiskanoja, o paraudimai būna skausmingi. Ant odos atsiranda mirusios vietos.

Įprastai žvynelinės metu ligos simptomai pasireiškia palaipsniui, bėrimų vis labiau plinta ir tai vyksta kelias savaites.  Vėliau simptomai pradeda nykti, o po kurio laiko jie vėl atsinaujina. Kadangi tai yra chroniška liga, todėl ji labai dažnai recidyvuoja, aštrus ligos periodas yra  keičiamas simptomų sumažėjimu arba net jų išnykimu, o vėliau praėjus kuriam laikui simptomai vėl atsinaujina. Tai yra įprasta šios ligos eiga. Žvynelinė yra labai paplitusi tarp 16-22 amžiaus žmonių ir 57-60 amžiaus žmonių. Padidėjusios rizikos grupėje yra žmonės , kurių oda yra  labai šviesi. Nežiūrint į tai, kad šios ligos simptomas yra bėrimai, tačiau jie yra visiškai neužkrečiami. Priežastys kodėl žmonės serga žvyneline kol, kas yra ne visiškai žinomos. Žvynelinė gali atsirasti dėl tam tikrų genetinių sutrikimų, jei  kažkas negerai su imunine sistema arba dėl   netinkamos aplinkos, kuri neigiamai veikia organizmo būklę.  Žvynelinė gali atsirasti dėl vienos iš šių priežasčių:

  • Infekcijos;
  • Odos pažeidimo;
  • Peršalimo;
  • Nudegimo saulėje;
  • Emocinės įtampos;
  • Rūkymo, dažno alkoholio vartojimo;
  • Vaistų vartojimo.

Taip pat kartais nutinka, kad žvynelinė atsiranda be jokios aiškios priežasties. Žvynelinė paprastai pasižymi lengva ligos eiga. Tačiau daugeliui žmonių didžiausia problema tampa socialinė adaptacija ypatingai tuo atveju jei oda yra pažeista matomose vietose, kadangi  bijo užsikrėsti. Daugelis net nežino, kad ši liga yra neužkrečiama. Šios ligos gydymas dažniausiai yra kompleksinis. Žvynelinė yra gydoma geriant  vaistus, šviesos terapijos arba kitais būdais. Gydymas priklauso nuo to kokio sudėtingumo žvyneline  jūs sergate.  Kad būtų pašalinti žvynelinės bėrimai yra naudojamos įvairios minkštinančios priemonės tokios kaip  kremai, aliejai, vazelinas arba parafinas. Šios priemonės yra kur kas efektyvesnės, kai jos labai dažnai naudojamos. Žvynelinės gydimo metu gali būti naudinga šviesos terapija, kuri veikia odą  su ultravioletiniais spinduliais. Tačiau reikia vengti nudegimų. Sunkiais atvejais vietinis žvynelinės gydymas yra derinamas su geriamais vaistais. Gydymas dažnai būna pakankamai sudėtingas, kadangi ši liga yra chroniška ir išnykus simptomams  vėl atsinaujina. Vieno arba kito gydymo būdo efektyvumas priklauso individualiai nuo paciento.